Här kommer invitation till 3 arrangemang

Kära medlem! Här kommer invitation till 3 arrangemang:

INGEN SENSOMMAR UTAN KRÄFTSKIVA!

Onsdag 18.september kl. 19.00 – Kräftskiva i Margaretakyrkan
I samarbete med Svenska Margaretakyrkan blir det kräftskiva i Stora salen. Det blir en kväll med mycket god mat, underhållning och trevligt sällskap. I priset (170.-)ingår buffé med skaldjur och annat gott, och bubbligt/vanligt vatten. Du får själv ta med annan valfri dryck om du vill.

För mer information och köp av biljetter – gå in på https://www.svenskakyrkan.se/norge/nyheter/kraftskiva 
Du kan också maila på oslo@svenskakyrkan.se eller ringa expeditionen 23 35 32 50 mellan kl. 10-12.

Håll också av kvällen den 3. oktober.
Då kommer kulturjournalist Jens Liljestrand til Margaretakyrkan och berättar om sin biografi över Vilhelm Moberg – «Mannen i skogen». Närmare information finner du på

https://www.svenskakyrkan.se/norge/oslo

 

Kom också till föreningens arrangemang den 8. oktober i den nygamla svenska ambassaden
numera kallat «Sverigehuset» på Inkognitogata 27! Huset har genomgått en större renovering och inhyser nu både ambassadkansli och representationslokaler. Moderna museet och Nationalmuseum i Stockholm har försett väggarna med ny konst och salongernas möblering har uppdaterats med spännande svensk design. Missa inte möjligheten att besöka ett stycke norsk- svensk historia i Oslo!

Mer info och inbjudan kommer!